Sosyal medyada büyük tepki çeken İstiklal Marşı’nın Arapça okunduğu Kırıkkale Üniversitesi programa katılan yabancı öğrencilerin manasını idrak etmesi amacıyla” etkinliğin yapıldığını ifade etti.

Kırıkkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Dünya Arapça Günü etkinliğinde, İstiklal Marşı, Arapça okundu. Görüntüler sosyal medyada paylaşılınca, İstiklal Marşı’nın Arapça okunması tepkilere neden oldu. Kırıkkale Üniversitesi gelen tepkiler üzerine açıklama yaptı. Rektörlükten konuyla ilgili yapılan açıklamada İstiklal Marşı’nın ilk önce Türkçe olarak okunduğu ardından yabancı öğrencilerin manasını idrak edebilmesi amacıyla Arapçaya çevrildiği belirtildi.

Kırıkkale Üniversitesi Genç Kalemler Topluluğu ile Bilim ve Sanat Topluluğu Dünya Arapça Günü ile ilgili bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe ait broşürlerde, İstiklal Marşı’nın Arapça okunmasının da programa alındığı görülmüştü. Üniversiteden yapılan açıklamada ise, broşürlerin söz konusu etkinliğe ait olduğu doğrulanırken, İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtasının şiir şeklinde Arapça okunacağı belirtildi. Dün gerçekleştirilen etkinlikte İstiklal Marşı, Arapça olarak okundu.

Kırıkkale Üniversitesi sosyal medyada paylaşılan görüntüler hakkında yaptığı açıklamada; “UNESCO tarafından ilan edilen Dünya Arapça Günü çerçevesinde Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Arapça Mütercim-Tercümanlık Bölümü öğrencilerimiz tarafından bir etkinlik gerçekleştirilmiş ve söz konusu etkinlikte saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşımız Türkçe olarak büyük bir coşkuyla okunmuştur. Ardından günün anlamına uygun olarak ve programa katılan yabancı öğrencilerin manasına idrak etmesi amacıyla İstiklal Marşımız bir öğrencimiz tarafından Arapçaya çevrilmiştir. Sosyal medyada Üniversitemize ve bu programa ait olmayan görüntüler yayınlanarak İstiklal Marşımızın Arapça olarak okunduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemiz ve şehrimizin itibarını zedelemeye yönelik bu maksatlı yayınları şiddetle kınıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Kırıkkale Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde de farklı bir ‘İstiklal Marşı’ krizi yaşanmıştı. Törende siyasi içerik taşıdığı gerekçesiyle İstiklal Marşı’nın okutulmadığı iddiasıyla kürsüye gelen bir öğrenci salondakilere tepki göstermişti.

 

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here