Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklamasında bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 nedeniyle can kaybının 1769’a yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca, son 24 saatte 126 kişinin daha yaşamını yitirdiğini,4 bin 353 yeni vaka olduğunu açıkladı. Toplam ölü sayısı bin 769’a yükselirken, koronavirüs vaka sayısı ise 78 bin 546’ya yükseldi.

Koca, ”Bugün eklenen 4353 yeni vakayla toplam vaka sayımız 78 bin 546’ya ulaştı, 1542 hastamız iyileşti, toplamda 8 bin 631 kişi hastalığı yendi. Artan test sayıları neticesinde vaka sayısında artış devam ediyor ama artış hızı düştü. Önümüzdeki günlerde plato olması şaşırtıcı olmayacak” şeklinde konuştu.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağından önce vakaların yüzde 35’i 65 yaşından büyük olduğunu ifade eden Koca, ”Kısıtlamadan sonra bu oran yüzde 18’e düştü. Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun, virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın” dedi.

Bakan Koca açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koca, 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağı ilan edileceği yönündeki iddialara, “Salgınla mücadelede, temas, mesafe ve izolasyonun önemli olduğunu hep konuşuyoruz. Geçen hafta sonu başlayan ve bu hafta sonu için de karar verilen yasağın bu amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda daha sonraki haftalarla ilgili karar bilim kurulunda gündeme gelmedi ama önümüzdeki haftalarda gelebilir. Bilim kurulu bir karar mercii değildir, tavsiye kararları alan bir kuruldur. 23 Nisan ile ilgili de gündeme gelmedi, haftaya gündem olabilir” yanıtını verdi.

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here