Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1 buçuk ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında söz düellosuna neden olan Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahında Katar Kraliyet Ailesi üyelerinin de arsa aldığı ortaya çıktı.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza bint Nasır el-Missned, Türkiye’de şirket kurup İstanbul Arnavutköy’de 44 dönüm arazi satın aldı. Bir önceki Katar Emiri Hamad bin Halife el-Sani’nin eşi Şeyha Moza, Triple M Gayrimenkul Turizm Ticaret Anonim Şirketi’ni 8 Kasım 2018 günü 100 bin lira sermaye ile Başakşehir’de kurdu.

100 bin paya bölünen şirket hisselerinin yüzde 45,45’ini Şeyha Moza alırken, Katar eski Başbakan Yardımcısı Abdullah bin Hamad el-Attiyah’ın eşi olan Munira bint Nasır el-Misnad yüzde 31,82’sini, Shanna Nasır el-Misned ise yüzde 22,73’ünü aldı. Şeyha Moza’nın şirket kurulduktan 1 buçuk ay sonra satın aldığı 44 bin 702 metrekare arazinin devir işlemi 27 Aralık 2018’de gerçekleşti. Emlakçılar o tarihte bölgede metrekare birim fiyatının 300 lira seviyesinde olduğuna dikkat çekerek arazinin 12-13 milyon lira bedelle satın alınmış olabileceğini belirtti. Arazinin şu anki değerinin 20-25 milyon lira civarında olduğunu kaydeden emlak danışmanları, Kanal İstanbul projesi sonrasında yapılacak yeni imar planlarıyla arazinin değerinin birkaç kat artabileceğine vurguladı.

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here