Trabzon, Ordu, Giresun ve Artvin’de dün akşam başlayan orman ve örtü yangını sayısı 69’a ulaştı. Trabzon’da 37, Ordu’da 23, Giresun’da sekiz ve Artvin’de bir alanda yangın çıktı.

Dün akşam saatlerinde Trabzon‘un 10 ilçesinde çıkan yangınların ardından Artvin, Giresun ve Ordu‘nun bazı ilçeleri de alevlerle teslim oldu. Bir televizyon kanalının canlı yayınına bağlanan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Sabotaj olduğuna dair bir bulgu yok. Bahçelerde kuruyan otlar yakılmış” dedi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise “Ciddi bir rüzgar var. Örtü yangını çok çabuk bir şekilde ilerleyebiliyor. Birinci derece riskli gördüğümüz yerlerde ekiplerimiz kritik noktalarda bekliyor” dedi. Haber ajanslarının aktardığına göre Trabzon’da 37, Ordu’da 23, Giresun’da sekiz ve Artvin’de bir alanda yangın çıktı.

Trabzon Akçaabat, Araklı, Arsin, Çaykara, Dernekpazarı, Köprübaşı, Of, Ortahisar, Sürmene, Vakfıkebir ilçelerindeki yangınlarda çok sayıda tarım arazisi zarar gördü. 37 yangından 22’si söndürüldü. Sabaha kadar süren 15 yangından 8’i kontrol altına alındı.

Artvin Borçka ilçesinde çıkan ve kontrol altına alınan orman yangınında yaklaşık üç hektarlık alan zarar gördü.

Giresun şehir merkezine bağlı Seldeğirmeni, Gaziler, Sayca mahalleleri ile Yağlıdere, Espiye, Piraziz, Eynesil, Keşap ilçelerinde yangın çıktı. Merkeze bağlı mahallelerde yangınlar kontrol altına alınırken, ilçelerde oluşan yangınlar ise itfaiye ekiplerinin müdahalesi devam ediyor.

Ordu Ünye ilçesine bağlı Kadılar, Yiğitler ve Üçpınar mahallelerindeki fındık arazisi ile ormanda çıkan yangınlar kontrol altına alındı. Yangında 100 hektarlık alan zarar gördü.

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here