Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Ziraat Bankası’nın Simit Sarayı için başvuruda bulunmadığını ve işlem yapılmadığını iddia etti.

Ziraat Bankası’ndan Simit Sarayı’nın devri için yaptığı başvuruya rağmen böyle bir başvuru olmadığı konusunda açıklamalar gelmeye devam ediyor. TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç genel kurulda söz alarak Simit Sarayı konusunu anlatmak istediğini söyledi. Bilgiç, “Ziraat Bankası’nın bu firmaya ilişkin Katılım Bankası üzerinden ya da portföyü üzerinden tesis etmiş olduğu herhangi bir işlem yoktur” dedi.

Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (Ziraat GSYO) Simit Sarayı’nın yüzde 51’ini almak için geçen hafta Perşembe günü Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. Cuma günü bankanın başvurusu ortaya çıkmış ve Ziraat Bankası’nın Simit Sarayı’nın borçları karşılığında şirketi devralmak için harekete geçmesi büyük tartışmalara neden olmuştu.

Düne kadar aradan geçen süre içerisinde ne Simit Sarayı yönetiminden ne de Ziraat Bankası’ndan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Dün AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Malezya’da gazetecilere yaptığı ‘Kamu bankalarının özel şirketleri kurtarmasını tasvip etmiyorum’ açıklamasının ardından Simit Sarayı bir açıklama yaparak yerli ve yabancı firmalarla şirkette ortaklık için görüşüldüğü açıklaması yapıldı.

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu yaptığı açıklamada Ziraat Bankası’na hiç değinmemesi dikkat çekti. Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından kısa bir süre sonra ise Rekabet Kurumu internet sitesinden Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın başvurusunu sildi.

 

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here