Mısır Dışişleri Bakanlığı, başkent Kahire’de bulunan Anadolu Ajansı ofisi çalışanı 4 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

Independent Türkçe’nin haberine göre; “Türk hükümetinin basın ve ifade özgürlüğünde en kötü rejimlerden biri” olduğunu söyleyen bakanlık sözcüsü Ahmed Hafız, Dışişleri Bakanlığının açıklamasını kınadı.

AA’yı ‘yasadışı faaliyette bulunmakla’ suçlayan sözcünün açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’nin desteğiyle terör örgütü Müslüman Kardeşler üyeleri tarafından kurulan şebekeye yönelik Mısır makamlarının yaptığı tüm icraatlar, bu tür kural dışı ve kanun kaçaklarıyla başa çıkmak için yürürlükte olan yasa ve yönetmeliklere göre gerçekleştirilmiştir.”

Hafız, “Türk rejiminin dünyadaki basın özgürlüğü göstergelerine göre ‘düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve diğer temel hak ve özgürlükleri ihlal etme konusunda en kötü rejimlerinden biri” olduğunu savundu.

AA Kahire ofisine 14 Ocak’ta baskın düzenleyen Mısır polisi, 1’i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına almıştı. Baskın günü TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet bağlantısını kesmişti. Dün sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak dışarıyla irtibat kurmalarını engellemişti. Baskının nedeni açıklanmamıştı.

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here