Çin’deki corona virüs salgını nedeniyle Apple’dan Starbucks’a, McDonalds’tan IKEA’ya kadar birçok küresel şirket, bu ülkedeki mağazalarını kapatma kararı aldı. Dünyaca ünlü otomobil üreticilerinden Honda ve Toyota, salgın sonrası almış oldukları karar ile Çin’deki üretimlerine 9 Şubat’a kadar ara verdiklerini duyurmuştu

Çin’de corona virüs salgını nedeniyle ölü sayısı artmaya devam ederken, dev şirketlerden bu ülkedeki faaliyetlerini geçici olarak durdurma ya da kısıtlama kararları geliyor. Son olarak İsveç merkezli mobilya zinciri IKEA, Çin’deki mağazalarını kapatma kararı aldı. Kurumdan yapılan açıklamada, “IKEA her zaman müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığını gözetmektedir” ifadesi kullanıldı.

Çin’de 24 mağazası bulunan şirketin mağazalarının bir kısmı resmi karar duyurulmadan önce kapatılmıştı. ABD merkezli kahve zinciri Starbucks, bu ülkede bulunan yaklaşık 4300 şubesinden yarısını geçici olarak kapatma kararı aldı.

Sosyal medya devi Facebook, personelin Çin’e gidişine kısıtlama getirdi ve sadece özel izinle bu ülkeye gidişe onay vereceğini duyurdu. Çin’de yasaklı olan Facebook’un bu ülkede ofisleri bulunuyor. Facebook ayrıca, bazı ekipmanlarının üretim ve satışını bu ülkede gerçekleştiriyor.

Google, Hong Kong ve Tayvan dahil tüm Çin’deki ofislerini geçici olarak kapattı ve bu ülkedeki personeline 14 gün boyunca evden çalışma talimatı verdi. Şirket ayrıca, Çin ve Hong Kong’a personel seyahatlerini kısıtladı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple da bu ülkedeki mağazalarının bir kısmını kapatma kararı aldı. Tsingtao, Nankin ve Fuzhou kentlerindeki mağazalarını kapatan şirket, bu mağazaların yeniden açılma tarihleri olarak 3-4 Şubat tarihlerini verdi ancak salgının yayılmaya devam etmesi durumunda karar değişebilir.

McDonald’s, KFC ve Pizza Hut gibi küresel restoran zincirleri de Çin’deki bazı mağazalarını geçici olarak kapatma kararı aldığını duyurdu.

 

 

 

 

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here