ICISLERI BAKANI SULEYMAN SOYU, GOCMENLERIN GECIS YAPTIGI EDIRNE-YUNANISTAN SINIRINI HAVADAN INCELEDI. (FOTO: DHA, EDIRNE)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye-Yunanistan sınırında havadan incelemelerde bulundu. Soylu, ”Yunan makamları yalan üzerine yalan konuşmaktadırlar. TSK ile de konuştuk 1000 özel harekat polisimizi Meriç sınırına getiriyoruz geri itmeleri engellemek amacıyla” dedi.

Bakan Soylu, Pazarkule ile Kastanies sınır kapılarında incelemelerde bulunmak üzere Çorlu Havalimanı’na geldi. Buradan helikopterle Edirne’ye geçen Soylu, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve bölgeyi havadan inceledi.

Açıklama yapan Soylu şu ifadeleri kullandı:

”Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi biz artık buradan Yunanistan’a ve Avrupa’ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme ortaya koymuyoruz. Gelen gelir geçen geçer. Türkiye yaklaşık 9 yıldır dünyanın sessiz kaldığı insani trajediye sahip çıktı. 18 Mart mutabakatı yapıldı. Biz buna sahip çıktık yerine getirdik. Günde 9700 kişinin Yunanistan adalarına geçtiği zaman diliminden buraya geliyoruz. Edirne’de geçen yıldan bu yana toplam 137 bin civarında kaçak göçmen yakalandı. 103 bin insanı memleketine ikna ederek geri gönderdik. 1978 model gaz fişeğini insanların üzerine sıkmak suretiyle kullandılar. Frontex’e şikayet ediyorum. Frontex maalesef kolluk kuvveti gibi çalışmaktadır. 164 insanı yaraladılar. 4 bin 900’ünü Türkiye’ye yeniden itmeye çalıştılar. Yunan makamları yalan üzerine yalan konuşmaktadırlar. TSK ile de konuştuk 1000 özel harekat polisimizi Meriç’in sınır sistemine getiriyoruz geri itmeleri engellemek amacıyla.”

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here