Corona virüsünden koruduğu iddia edilen bir ürün halkın sağlığı ile oynuyor. Birçok ünlü isimde sosyal medya hesaplarından yaptıkları reklamla bu suça ortak oldu.

Şeyma Subaşı, Seda Sayan, Seren Serengil, Demet Şener, Ebru Akel, Perihan Savaş, Gizem Hatipoğlu, Seda Akgül. Hepsi günlerdir corona virüsüne karşı yüzde 89 koruduğu iddia edilen ve henüz birkaç gün önce piyasaya çıkan ürünün reklamını yapıyor.

Hatta üstüne basa basa ‘Corona virüsüne karşı etkili’ diyerek yanıltıcı ifadeler kullanıyorlar… Muhtemelen hiçbiri ilacın tarım bakanlığından onaylı olup olmadığına, bakmadı bile. Zira baksalardı Tarım Bakanlığı’nın Onaylı Takviye Edici Gıdalar Listesi’nde No-Attack isimli bir ürün yer almadığını idrak edebilirlerdi.

Sosyal medyada yer alan bir hesabın iddiasına göre de bu takviye edici ürünün satıldığı web sitesinde de, kayıt adresi olarak “yalan dolan mahallesi” ibaresi yer alıyor. Yaptığı araştırma sonucunda ki bunların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan kullanıcı, yeni çıkan bu ürünün web sitesinin de hayali bir firma olduğunu ortaya çıkardı. Marka hakkındaki bir başka iddia ise web sitesinin Google kaydının olmadığı yani tamamen kısa sürede kazanç elde edip kapanan sitelerden biri.

Her virüse karşı etkili olduğu öne sürülerek ortaya çıkan bu ürün, insanları yanlış yönlendirdiği yetmiyor gibi, Uzman Doktor Eda Albayrak’ın fotoğrafını kullanarak bir de afiş hazırlamış. Yetmemiş, ismini değiştirip Op. Dr. Jessica Porghuca yazmış ve ‘Pharmacy program anabilim dalı başkanlığı 2007-2018 kara mürver araştırması raporuna göre’ diyerek sanki bir araştırma yapılmış imajı vermiş. Tabii Albayrak fotoğrafını görünce, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı ve yasal yollara başvuracağını söyledi.

Markanın bir başka açığı ise sertifikalarda yer alan tarihler oldu. Ürün için 14 Mayıs 2019’da sertifika verilmiş. Belge periyodu 3 yıl ama sertifikanın bitiş tarihi nasıl oluyorsa 13 Mayıs 2020. Ürün ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan alındığına dair bir belge de yok. Ürünün hesabından sadece sertifikalar paylaşıldı.

 

 

 

 

 
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here