Saraçhane önünde toplanan öğrenciler, yapılan yüzde 35’lik ulaşım zammı nedeniyle İBB’yi protesto etti. Öğrenciler, “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” diyerek zamma tepki gösterdi.

İstanbul’da ulaşıma yapılan yüzde 35’lik zammı protesto etmek isteyen üniversite öğrencileri Gençlik Örgütleri adı altında bir araya geldi. İstanbul’daki toplu taşıma zamlarının geri alınmasını talep eden öğrenciler “Ulaşım haktır engellenemez” sloganları attı.

Açılan pankartta “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” yazarken; yapılan açıklamada, “Büyük çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşayan halkın sırtına büyük bir yük daha binmiş oldu” ifadelerini kullandı.  Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Umut Doğan, “Her yapılan zamda hizmetleri durdurmaktan bahseden, dayanamadıkları için mecbur olduklarını ifade edenlere sesleniyoruz: En doğal hakkımız olan ulaşım zamlarını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çoğu zaman ağzına kadar dolu olan otobüslerde, metrobüslerde, trenlerde yolculuk yapmak zorunda kalındığını belirten Doğan, zamlar geri alınana kadar mücadelenin devam edeceğini ifade etti. Kart basmadan geçtiler. Öte yandan Şişli, Mecidiyeköy’de toplanan öğrenciler ulaşım zammını protesto etmek için Mecidiyeköy’deki metrobüs durağında turnikelere kart basmadan geçti.

Diğer yurttaşları da kart basmamaya davet eden öğrenciler, burada yaptıkları basın açıklamasının ardından olaysız bir biçimde dağıldı.
BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here